Foto: Petty Officer 2nd Class Michael Lindsey

Bästa programmen ända fram till tolvslaget på söndag

Färdig med “traditionstittandet”? Då kan den här sammanställningen vara skön läsning. Vi har sållat och skapat en egen särskild TV-tablå.

Här under är TV-utbudet på de vanligare kanalerna från 12:00 på annandag jul till tolvslaget på nyårsafton! Kunskap och underhållning med fokus på militärt, militaria, historia, lite politik, krigs-/actionfilm och annat viktigt. Det finns mycket att välja mellan, beroende på intresse och hur ditt kanalpaket ser ut.

Tisdag 26 december (Annandag Jul)

12:45 – 13:30 Modern sniper, säsong 1 del 1 (Dokumentär), Discovery World
15:35 – 16:25 Rom: Världens första stormakt, säsong 1 del 1 (Dokumentärserie), Viasat History
16:25 – 17:15 Rom: Världens första stormakt, säsong 1 del 2 (Dokumentärserie), Viasat History
17:00 – 18:00 Wellington (Dokumentär), Axess TV
17:15 – 18:00 Modern sniper, säsong 1 del 2 (Dokumentär), Discovery World
17:15 – 18:05 Rom: Världens första stormakt, säsong 1 del 3 (Dokumentärserie), Viasat History
17:35 – 20:00 Det beskidte dusin [The Dirty Dozen] (Amerikansk krigsfilm), DR2
18:05 – 18:25 Övergivna rum, säsong 1 del 1 (Dansk reportageserie), Kunskapskanalen
18:05 – 18:55 Rom: Världens första stormakt, säsong 1 del 4 (Dokumentärserie), Viasat History
18:45 – 21:00 Edge of tomorrow (Amerikansk sci fi-action), Kanal 9
20:00 – 21:00 Ett möte med [Trump] (Kanadensisk dokumentär), National Geographic Channel
21:00 – 22:00 Inifrån Nordkorea, säsong 1 del 1 (Dokumentär), National Geographic Channel
21:00 – 23:00 Jason Bourne (Amerikansk-brittisk thriller), Viasat Film
21:00 – 23:10 Hamilton: I nationens intresse (Svensk action), Sjuan
21:50 – 22:45 Dokument utifrån: Det andra Jerusalem (Svensk dok), Kunskapskanalen
22:00 – 23:00 The long road home, säsong 1 del 3 (Drama/dok), National Geographic Channel
22:30 – 23:15 Weapon masters, säsong 1 del 2 (Dokumentär), Discovery World
22:40 – 00:30 Assassin’s creed (Amerikansk action), C More First
23:00 – 00:00 The long road home, säsong 1 del 4 (Drama/dok), National Geographic Channel
23:00 – 00:05 Andra världskriget i färg, säsong 1 del 8 (Brittisk dokumentärserie), TV10
23:00 – 01:00 Passengers (Amerikansk science fiction), Viasat Film
23:30 – 02:20 Den tunna röda linjen (Amerikanskt krigsdrama), Viasat Action

Onsdag 27 december

00:05 – 01:05 Slagfältets söner, säsong 1 del 1 (Amerikansk dokumentär), TV10
00:50 – 02:55 Die hard (Amerikansk action), DR1
03:00 – 03:55 Dual survival, säsong 5 del 10 (Dokumentär), Discovery Channel
03:00 – 04:00 Inifrån Nordkorea, säsong 1 del 1 (Dokumentär), National Geographic Channel
04:30 – 05:15 Weapon masters, säsong 1 del 8 (Dokumentär), Discovery World
05:00 – 07:00 Jason Bourne (Amerikansk-brittisk thriller), Viasat Film
06:00 – 06:55 Slagfältets söner, säsong 1 del 1 (Amerikansk dokumentär), TV10
06:05 – 06:55 Förbjuden historia, säsong 4 del 6 (Brittisk dokumentärserie), Viasat History
06:55 – 07:45 Conspiracy  säsong 1 del 7 (Brittisk dokumentärserie), Viasat History
07:45 – 08:30 Historiens största bluffar [Papillon], säsong 1 del 4 (Dok), Viasat History
08:15 – 09:05 Ultimate survival Best of, säsong 3 del 12 (Äventyr/Dok), Discovery Channel
08:55 – 10:00 Andra världskriget i färg, säsong 1 del 8 (Brittisk dokumentärserie), TV10
12:45 – 13:30 Modern sniper, säsong 1 del 2 (Dokumentär), Discovery World
14:20 – 15:20 Eva Braun, säsong 1 del 1 (Tysk dokumentärserie), Viasat History
15:20 – 16:20 Eva Braun, säsong 1 del 2 (Tysk dokumentärserie), Viasat History
17:15 – 18:00 Modern sniper, säsong 1 del 3 (Dokumentär), Discovery World
17:40 – 20:00 Kellys helte [Kellys hujältar] (Amerikansk krigskomedie), DR2
18:30 – 19:20 Future firepower, säsong 1 del 3 (Dokumentär), Discovery Science
18:55 – 20:00 Kungliga kusiner i krig, säsong 1 del 1 (Brittisk dokumentär), Viasat History
20:00 – 21:00 Vikingarnas tid, del 1 (Svensk dokumentärserie), SVT2
20:00 – 21:05 Kungliga kusiner i krig, säsong 1 del 2 (Brittisk dokumentär), Viasat History
20:00 – 22:45 Den tunna röda linjen (Amerikanskt krigsdrama), Viasat Action
21:00 – 21:45 Secrets of the arsenal, säsong 1 del 1 (Dokumentär), Discovery World
21:00 – 21:50 Future firepower, säsong 1 del 3 (Dokumentär), Discovery Science
21:00 – 23:00 Hamilton: Men inte om det gäller din dotter (Svensk action), Sjuan
21:00 – 23:30 Red Tails (Amerikansk krigsfilm), Kanal 9
21:05 – 22:00 Katarina den stora, säsong 1 del 4 (Rysk historieserie), Viasat History
21:45 – 22:30 Codes and conspiracies [Bunkers], säsong 1 del 3 (Dok), Discovery World
22:00 – 23:00 Wellington (Dokumentär), Axess TV
22:00 – 23:00 The long road home, säsong 1 del 5 (Drama/dok), National Geographic Channel
22:00 – 00:30 Hacksaw ridge (Amerikanskt krigsdrama), C More Hits
22:10 – 01:00 Vendetta [Hamilton] (Svensk thriller), SF Kanalen/C More SF
23:00 – 00:00 The long road home, säsong 1 del 6 (Drama/dok), National Geographic Channel
23:00 – 00:05 Andra världskriget i färg, säsong 1 del 9 (Brittisk dokumentärserie), TV10
23:40 – 00:35 Erich Mielke – Master of fear [STASI] (Tysk dokumentär), Viasat History

Torsdag 28 december

00:05 – 01:05 Slagfältets söner, säsong 1 del 2 (Amerikansk dokumentär), TV10
00:20 – 01:10 Future firepower, säsong 1 del 3 (Dokumentär), Discovery Science
01:25 – 03:10 The kingdom (Amerikansk action-drama), DR1
02:00 – 03:45 The water diviner (Australiensiskt krigsdrama), NRK2
03:00 – 03:45 Secrets of the arsenal, säsong 1 del 1 (Dokumentär), Discovery World
03:00 – 03:55 Dual survival, säsong 5 del 12 (Dokumentär), Discovery Channel
03:00 – 04:00 Inifrån Nordkorea, säsong 1 del 1 (Dokumentär), National Geographic Channel
03:00 – 05:30 Spionernas bro (Amerikansk dramathriller), Viasat Film
03:45 – 04:30 Codes and conspiracies [Bunkers], säsong 1 del 3 (Dok), Discovery World
04:24 – 05:12 Future firepower, säsong 1 del 3 (Dokumentär), Discovery Science
06:00 – 06:55 Slagfältets söner, säsong 1 del 2 (Amerikansk dokumentär), TV10
06:45 – 07:35 Conspiracy [Vart tog Hitler vägen?], säsong 1 del 1 (Dok.serie), Viasat History
07:00 – 08:00 Wellington (Dokumentär), Axess TV
08:15 – 09:05 Ultimate survival, säsong 4 del 1 (Äventyr/Dokumentär), Discovery Channel
08:20 – 09:05 Historiens största bluffar [Hitlers dagbok], säsong 1 del 6 (Dok), Viasat History
08:55 – 10:00 Andra världskriget i färg, säsong 1 del 9 (Brittisk dokumentärserie), TV10
09:38 – 10:26 Future firepower, säsong 1 del 3 (Dokumentär), Discovery Science
09:50 – 10:40 Eva Braun, säsong 1 del 1 (Tysk dokumentärserie), Viasat History
10:40 – 11:30 Eva Braun, säsong 1 del 2 (Tysk dokumentärserie), Viasat History
11:30 – 14:10 2012 (Amerikansk action), Viasat Film Classic
12:45 – 13:30 Modern sniper, säsong 1 del 3 (Dokumentär), Discovery World
14:00 – 16:15 Kungens val (Norskt drama), Viasat Action
14:26 – 15:14 Future firepower, säsong 1 del 3 (Dokumentär), Discovery Science
15:00 – 16:00 Mighty planes [C-17 Globemaster], säsong 2 del 2 (Dok), Discovery Channel
16:00 – 18:00 Where to invade next (Amerikansk dokumentär), Viasat Film Classic
17:15 – 18:00 Modern sniper, säsong 1 del 4 (Dokumentär), Discovery World
17:30 – 20:00 Navarones kanoner (Amerikansk actionfilm), DR2
20:50 – 23:05 Mission: Impossible – Rogue Nation (Amerikansk action-thriller), Dansk TV2
21:00 – 22:00 Tsarernas imperium: Romanovs Ryssland, säsong 1del 1 (Dok), Viasat History
21:00 – 23:45 Den förste riddaren (Amerikanskt äventyrsdrama), TV8
21:50 – 23:25 Den demokratiske terroristen [Hamilton] (Sv thriller), SF Kanalen/C More SF
22:00 – 23:00 The long road home, säsong 1 del 7 (Drama/dok), National Geographic Channel
22:30 – 23:15 Modern sniper, säsong 1 del 1 (Dokumentär), Discovery World
22:40 – 00:20 New Age of Terror, säsong 1 del 2 (Dokumentär), History Channel
22:00 – 23:00 The long road home, säsong 1 del 8 (Drama/dok), National Geographic Channel
23:00 – 00:05 Andra världskriget i färg, säsong 1 del 10 (Brittisk dokumentärserie), TV10
23:00 – 01:30 Spionernas bro (Amerikansk dramathriller), Viasat Film
23:40 – 00:35 Den ryska revolutionen (Brittisk dokumentär), Viasat History

Fredag 29 december

00:00 – 01:00 Hjältarna bakom: The long road home (Dok), National Geographic Channel
00:05 – 01:05 Slagfältets söner, säsong 1 del 3 (Amerikansk dokumentär), TV10
01:20 – 03:10 Mad Max (Australiensiskt actionäventyr), Kanal 9
02:00 – 03:45 The water diviner (Australiensiskt krigsdrama), NRK2
03:00 – 03:55 Dual survival, säsong 5 del 13 (Dokumentär), Discovery Channel
03:00 – 05:30 Spionernas bro (Amerikansk dramathriller), Viasat Film
04:25 – 05:15 Den ryska revolutionen (Brittisk dokumentär), Viasat History
04:30 – 05:15 Modern sniper, säsong 1 del 1 (Dokumentär), Discovery World
05:15 – 06:15 Förbjuden historia, säsong 3 del 2 (Brittisk dokumentärserie), Viasat History
06:00 – 06:55 Slagfältets söner, säsong 1 del 3 (Amerikansk dokumentär), TV10
06:00 – 08:35 2012 (Amerikansk action), Viasat Film Classic
06:05 – 06:35 Spännande uppfinningar, säsong 2 del 25 (Brittisk dok), Viasat History
06:10 – 08:30 Kungens val (Norskt drama), Viasat Action
07:25 – 08:15 Codes and conspiracies, säsong 1 del 12 (Dokumentär), Discovery World
08:15 – 09:05 Ultimate survival, säsong 4 del 2 (Äventyr/Dokumentär), Discovery Channel
12:45 – 13:30 Modern sniper, säsong 1 del 4 (Dokumentär), Discovery World
14:00 – 16:00 Remember (Kanadensisk thriller), Viasat Action
15:00 – 16:00 Mighty planes [Blue Angels], säsong 2 del 3 (Dok), Discovery Channel
15:15 – 17:25 Mission: Impossible – Rogue Nation (Amerikansk action-thriller), Dansk TV2
17:15 – 18:00 HMS Ark Royal, säsong 1 del 1 (Dokumentär), Discovery World
20:00 – 21:00 Andra världskriget – Havets helvete, säsong 1 del 3 (Dok), Nat Geo Channel
21:00 – 22:00 Tsarernas imperium: Romanovs Ryssland, säsong 1del 2 (Dok), Viasat History
21:00 – 22:00 Nazisternas megabyggen [Luftwaffe], säsong 4 del 3 (Dok), Nat Geo Channel
21:00 – 23:15 The whistleblower (Tysk-kanadensiskt drama), TV4 Film
21:00 – 23:30 Skyfall [James Bond] (Engelsk-amerikansk actionthriller), Dansk TV2
22:00 – 23:00 Wellington (Dokumentär), Axess TV
22:00 – 23:00 Nazisternas märkliga krig [droger], säsong 1 del 2 (Dok) Nat Geo Channel
22:30 – 23:15 Modern sniper, säsong 1 del 2 (Dokumentär), Discovery World

Lördag 30 december

00:00 – 01:00 Slagfältets söner, säsong 1 del 4 (Amerikansk dokumentär), TV10
01:20 – 03:15 The road warrior (Australiensisk action), kanal 9
03:00 – 04:00 Nazisternas märkliga krig [droger], säsong 1 del 2 (Dok) Nat Geo Channel
02:00 – 03:00 Nazisternas megabyggen [Luftwaffe], säsong 4 del 3 (Dok), Nat Geo Channel
03:35 – 04:25 Conspiracy, säsong 1 del 7 (Brittisk dokumentärserie), Viasat History
04:10 – 06:05 Stargate [filmen] (Amerikansk action), C More Hits
04:25 – 05:15 Romarskallarnas mysterium (Dokumentär), Viasat History
04:25 – 06:00 Flykten över sundet (Danskt drama), C More Stars
04:30 – 05:15 Modern sniper, säsong 1 del 2 (Dokumentär), Discovery World
06:25 – 07:15 Surviving the cut [i elitstyrkorna], säsong 1 del 1 (Am realityserie), Kanal 9
06:30 – 08:10 Remember (Kanadensisk thriller), Viasat Action
06:50 – 07:40 Conspiracy, säsong 1 del 10 (Brittisk dokumentärserie), Viasat History
07:30 – 08:15 Codes and conspiracies [Bunkers], säsong 1 del 3 (Dok), Discovery World
07:40 – 08:25 Historiens största bluffar [Papillon], säsong 1 del 4 (Dok), Viasat History
11:00 – 11:45 Har demokratin en framtid? (Samtal), Kunskapskanalen
11:25 – 12:25 Vikingarnas tid, del 1 (Svensk dokumentärserie), SVT2
11:40 – 13:35 Ensam i Berlin (Brittiskt krigsdrama), C More Stars
12:00 – 13:00 Apokalyps: Andra världskriget, säsong 1 del 3 (Dok), Nat Geo Channel
13:00 – 14:00 Apokalyps: Andra världskriget, säsong 1 del 4 (Dok), Nat Geo Channel
13:10 – 14:10 Surviving the cut [i elitstyrkorna], säsong 1 del 2 (Am realityserie), Kanal 9
13:20 – 16:10 War horse (Brittiskt krigsdrama), Kanal 5
14:20 – 16:30 GI Joe: The rise of Cobra (Amerikansk action), TV4 Film
15:00 – 16:00 Viking apocalyps (Dokumentär), National Geographic Channel
17:00 – 18:05 Andra världskriget i färg [Normandie], säsong 1 del 9 (Dok), TV10
20:00 – 21:55 Repmånad eller hur man gör pojkar av män (Svensk komedi), TV4
20:10 – 21:00 Future firepower, säsong 1 del 3 (Dokumentär), Discovery Science
21:00 – 22:00 Tsarernas imperium: Romanovs Ryssland, säsong 1del 3 (Dok), Viasat History
21:50 – 22:45 Det hemliga Rom (Brittisk dokumentär), Kunskapskanalen
22:45 – 23:40 Dokument utifrån: Det andra Jerusalem (Svensk dok), Kunskapskanalen
23:40 – 00:30 Mao i färg (Brittisk dokumentär), Viasat History
23:40 – 01:55 Edge of tomorrow (Amerikansk sci fi-action), Kanal 5

Söndag 31 december (Nyårsafton)

00:05 – 01:10 Andra världskriget i färg [civila mål], säsong 1 del 7 (Dok), TV10
00:10 – 02:10 Mad Max bortom Thunderdome (Australiensisk-amerikansk action), Kanal 9
00:25 – 02:35 The whistleblower (Tysk-kanadensiskt drama), TV4 Film
00:45 – 01:30 Codes and conspiracies [Bunkers], säsong 1 del 3 (Dok), Discovery World
04:30 – 05:15 Modern sniper, säsong 1 del 1 (Dokumentär), Discovery World
06:05 – 06:35 Spännande uppfinningar, säsong 2 del 18 (Brittisk dok), Viasat History
06:00 – 06:40 Hunting Hitler [Sammanfattning av säsong 1], History Channel
06:30 – 07:15 Historiens största bluffar [Papillon], säsong 1 del 4 (Dok), Viasat History
06:50 – 07:40 Hunting Hitler, säsong 2 del 1 (Dokumentär/drama), History Channel
07:40 – 08:30 Hunting Hitler, säsong 2 del 2 (Dokumentär/drama), History Channel
08:30 – 09:20 Hunting Hitler, säsong 2 del 3 (Dokumentär/drama), History Channel
09:20 – 10:10 Hunting Hitler, säsong 2 del 4 (Dokumentär/drama), History Channel
10:10 – 11:00 Hunting Hitler, säsong 2 del 5 (Dokumentär/drama), History Channel
11:00 – 11:50 Hunting Hitler, säsong 2 del 6 (Dokumentär/drama), History Channel
11:15 – 12:00 Hur skall det gå för demokratin? (Samtal), Kunskapskanalen
11:50 – 12:40 Hunting Hitler, säsong 2 del 7 (Dokumentär/drama), History Channel
12:40 – 13:30 Hunting Hitler, säsong 2 del 8 (Dokumentär/drama), History Channel
13:00 – 14:25 Drottning Kristina – den vilda drottningen (Svensk-tysk dokumentär), SVT2
13:00 – 15:00 The people vs. Fritz Bauer (Tyskt drama), Viasat Film
13:20 – 16:00 Tretton dagar (Amerikansk dramathriller), Viasat Action
14:00 – 16:40 Patton – pansergeneralen (Amerikanskt krigsdrama), DR2
16:00 – 18:35 2012 (Amerikansk action), Viasat Film Classic
16:15 – 18:55 Den förste riddaren (Amerikanskt äventyrsdrama), TV8
17:00 – 18:05 Andra världskriget i färg, säsong 1 del 10 (Brittisk dokumentärserie), TV10
18:25 – 19:20 Det hemliga Rom (Brittisk dokumentär), Kunskapskanalen
18:45 – 19:30 Codes and conspiracies [Bunkers], säsong 1 del 3 (Dok), Discovery World
21:00 – 22:30 How we built the bomb (Dokumentär), Discovery World
21:00 – 23:30 Air Force One (Amerikansk action), Kanal 5
21:00 – 23:35 Outbreak – i farozonen (Amerikansk thriller), Kanal 9
21:40 – 23:25 Mannen från Mallorca (Svenskt kriminaldrama), SF Kanalen/S More SF
22:30 – 23:15 Secrets of the arsenal, säsong 1 del 1 (Dokumentär), Discovery World
23:00 – 01:15 Nionde kompaniet (Svensk komedi), TV4
23:30 – 01:55 xXx [Triple X] Amerikansk action, TV4 Film

(Andra klassiska hålltider på Nyårsafton som kan vara bra att hålla koll på är:)
19:45 – 20:00 Grevinnan och betjänten, SVT1
23:15 – 00:10 Tolvslaget på Skansen, SVT1

TV-tablå.se – En snabb och överskådlig svensk TV-guide

Läs även Semper Miles: En av Tysklands absolut mest framgångsrika krigsfilmer får fortsättning och Någonstans i Sverige [alla avsnitt] redan idag samt Största finska filmproduktionen någonsin går upp i Sverige 6 december

(Bilden: National Geographic filmar dokumentär i Afghanistan. Från ett tidigare tillfälle. Foto: Petty Officer 2nd Class Michael Lindsey, PD CC0.)

– Our list of recommended related TV broadcasted in Sweden for the last days of the year.

[Denna, och våra andra artiklar, är fri att ladda ner och använda om källan SemperMiles.se framgår/anges]