Inget att se? Välmatad relaterad TV-helg på ingång

Vi vill inte att alla ska bänka sig framför TV:n för att sedan sitta kvar där under helgen men det känns samtidigt riktigt att presentera lite sevärt att välja bland eftersom man får känslan av att utbudet ofta är väldigt tunt fredag till söndag.

Det här har vi gjort förr och resultatet blir alltid detsamma. Det finns faktiskt mer relaterat att se än man tror, eller egentligen har tid till (beroende på programpaket och antal kanaler förstås). Det är inte alls fel att se och ta till sig lite nytt eller fördjupande!

Något som väl sticker ut och borde nämnas extra torde vara “Stig Wennerström – spion i kallt krig”. Tre avsnitt som visas i rad både på lördag kväll och igen på söndag morgon på CMORE Series. Men det finns så mycket mer utvalt av mestadels dokumentärer och film så håll till godo med vår samlade tablå – och trevlig helg!

Fredag 23 mars

00:00 – 01:00 Nazisternas märkliga krig – Den hemliga bomben, National Geographic Ch
00:05 – 00:29 Spännande uppfinningar (Br dok.serie, Säsong 2 Del 19 av 30), Viasat Explorer
00:29 – 00:55 Spännande uppfinningar (Br dok.serie, Säsong 2 Del 20 av 30), Viasat Explorer
00:50 – 02:40 Assassin’s creed (Amerikanskt actionäventyr från 2016), CMORE Stars
01:50 – 03:30 WWII in HD – the air war (Två timmar specialdokumentär), History Channel
02:00 – 04:00 Crossfire (Amerikansk actionthriller från 2016), Viasat Action
02:30 – 03:20 Medeltidens döda (Br dok.serie från 2015, Säsong 2 Del 4 av 6), Viasat History
03:25 – 05:10 Flykten över sundet (Danskt drama från 2016), CMORE First
03:30 – 04:20 Heroes of war – A Volunteer For Auschwitz (Dok, Säs 1 Del 1), History Channel
03:30 – 06:00 Spionernas bro (Amerikansk dramathriller från 2015), Viasat Classic
04:10 – 05:05 Döda kändisars DNA (Br dok.serie från 2014, Säsong 1 Del 3), Viasat History
04:30 – 05:15 HMS Ark Royal (Dokumentär, Säsong 1 Del 7), Discovery World
06:00 – 06:30 Spännande uppfinningar – Ubåtar (Säsong 1 Del 15 av 15), Viasat History
06:00 – 08:40 Tretton dagar (Amerikansk dramathriller från 2000), Viasat Action
07:20 – 08:10 Krigsskepp (Br dok.serie från 2016, Säsong 1 Del 10 av 10), Viasat History
08:05 – 09:00 Ultimate soldier challenge (Säsong 1 Del 1), History Channel
08:10 – 08:40 Spännande uppfinningar – Datorer (Säsong 1 Del 8 av 15), Viasat History
08:15 – 09:00 Codes and conspiracies – American Nazis (Säs 2 Del 2), Discovery World
08:15 – 09:05 Bear Grylls: Escape from hell (Säsong 1 Del 6), Discovery Channel
09:00 – 10:00 Alone (Am dokumentärserie från 2015, Säsong 1 Del 3 av 10), Tv4 Fakta
09:50 – 10:50 Kustbevakarna (Sv dok.serie från 2006, Säsong 1 Del 5 av 7), Kanal 9
10:00 – 13:40 IS – Våldets ursprung – En studie i islams historia, Axess TV
10:20 – 11:10 Medeltidens döda (Br dok.serie fr 2015, Säsong 3 Del 7 av 5), Viasat History
11:10 – 12:00 Medeltidens döda (Br dok.serie fr 2015, Säsong 2 Del 1 av 6), Viasat History
11:00 – 11:45 Överlevnad i Alaska (Am dok.serie fr 2013, Säsong 2. Del 4), Viasat Explorer
12:00 – 13:00 Heroes of war – A Volunteer For Auschwitz (Dok, Säs 1 Del 1), History Channel
12:45 – 13:30 HMS Ark Royal (Br dok, Säsong 1 Del 2), Discovery World
13:00 – 13:45 MASH (Am komediserie från 1974, Säsong 3. Del 19 av 24), Tv4 Guld
13:00 – 14:00 Sekunder från katastrof – Kursk (Del 6 av 6), National Geographic Channel
13:00 – 15:00 WWII in HD – the air war (Två tim specialdokumentär), History Channel
15:00 – 15:30 Aspiranterne, TV2 Danmark
15:30 – 16:05 Aspiranterne, TV2 Danmark
15:00 – 16:00 Nazisternas megabyggen – Ubåtar (Del 4 av 6), National Geographic Channel
15:20 – 15:50 Spännande uppfinningar (Säsong 2 Del 17 av 30), Viasat History
15:50 – 16:40 Brott i krigstid (Br minidok.serie från 2017, Säsong 1 Del 6), Viasat History
16:05 – 16:30 Alternativa fakta – om kunskapen och dess fiender, Kunskapskanalen
17:15 – 18:00 HMS Ark Royal (Säsong 1 Del 3), Discovery World
17:25 – 18:15 Förbjuden historia (Br dok.serie från 2014, Säsong 2 Del 5 av 6), Viasat History
17:35 – 20:00 Spionernas bro (Amerikansk dramathriller från 2015), Viasat Classic
18:00 – 19:00 Kustbevakarna (Svensk dok.serie från 2006, Säsong 1 Del 6 av 7), Kanal 9
18:30 – 19:20 Hacking the wild (Säsong 1 Del 4), Discovery Science
18:55 – 19:25 MASH (Amerikansk komediserie från 1974, Säsong 3. Del 21 av 24), Tv4 Guld
19:00 – 20:00 Ultimate soldier challenge (Säsong 1 Del 1), History Channel
19:20 – 19:45 How do they do it? (Säsong 7 Del 11), Discovery Science
19:25 – 20:00 MASH (Amerikansk komediserie från 1974, Säsong 3. Del 22 av 24), Tv4 Guld
20:00 – 20:50 Åtta dagar som formade Rom (Säsong 1. Del 4), Viasat History
20:00 – 21:00 Apokalyps Första världskriget (Del 2 av 5), National Geographic Channel
20:00 – 22:30 Baader Meinhof-komplekset (Tysk actiondrama fra 2008), DR2
20:50 – 21:40 Åtta dagar som formade Rom (Säsong 1. Del 4), Viasat History
21:00 – 21:50 Hacking the wild (Säsong 1 Del 4), Discovery Science
21:00 – 22:00 Nazisternas märkliga krig (Del 4 av 6), National Geographic Channel
21:10 – 21:15 Hemmelige rom – Anlegg 96 (Del 4 av 6), NRK2
21:15 – 21:30 Tungtvannskjelleren (Norsk dokumentar fra 2018), NRK2
21:35 – 23:20 Mannen på taket (Svenskt kriminaldrama från 1976), CMORE SF
21:40 – 22:30 Åtta dagar som formade Rom (Säsong 1. Del 4), Viasat History
22:00 – 23:00 Chain of Command (Säsong 1 Del 7 av 8), National Geographic Channel
22:00 – 23:30 Crossfire (Amerikansk actionthriller från 2016), Viasat Action
22:30 – 23:15 HMS Ark Royal (Säsong 1 Del 8), Discovery World
22:30 – 23:25 Andra världskriget (Br dok.serie fr 2015, Säsong 1 Del 8 av 13), Viasat History
23:15 – 01:30 Hacksaw ridge (Amerikanskt krigsdrama från 2016), CMORE Stars
23:25 – 00:15 Brott i krigstid (Br minidok.serie från 2017, Säsong 1 Del 3), Viasat History
23:30 – 23:55 How do they do it? (Säsong 7 Del 11), Discovery Science

Lördag 24 mars

00:00 – 01:00 Andra världskriget – Havets helvete (3 av 6) National Geographic Channel
00:20 – 01:10 Hacking the wild (Säsong 1 Del 4), Discovery Science
01:00 – 01:45 Dagarna som skapade Hitler (Brittisk dokumentär), SVT2
02:00 – 03:00 Nazisternas märkliga krig (Säs 1 Del 4 av 6), National Geographic Channel
02:00 – 04:00 Falskmyntarna (Österrikiskt-tyskt drama från 2007), Viasat Classic
02:15 – 03:00 Extreme engineering – Navy Amphibious Warship (5 Del 3), Discovery World
02:15 – 04:15 Jason Bourne (Amerikansk-brittisk thriller från 2016), CMORE Hits
02:30 – 03:20 Medeltidens döda (Br dok.serie från 2015, Säsong 2 Del 5 av 6), Viasat History
03:00 – 03:55 Naked and afraid (Säsong 2 Del 16) Discovery Channel
03:00 – 04:00 Hitlers sista dagar, National Geographic Channel
03:36 – 04:00 How do they do it? (Säsong 7 Del 11), Discovery Science
04:10 – 05:00 Vikingarna (Br dok.serie från 2014, Säsong 1 Del 1 av 5), Viasat History
04:24 – 05:12 Hacking the wild (Säsong 1 Del 4), Discovery Science
04:30 – 05:15 HMS Ark Royal (Säsong 1 Del 8), Discovery World
04:30 – 06:05 Flykten över sundet (Danskt drama från 2016), CMORE Stars
05:00 – 06:05 Förbjuden historia (Br dok från 2015, Säsong 3 Del 2 av 6), Viasat History
06:40 – 07:30 Brott i krigstid (Br minidok.serie från 2017, Säsong 1 Del 3), Viasat History
06:45 – 07:30 Codes and conspiracies – Experimental Soldiers (S 2 Del 6), Discovery World
08:00 – 09:00 Bedrägeripolisen (Br dok.serie från 2016, Säsong 8 Del 10 av 10) Tv4 Fakta
08:15 – 09:20 Andra världskriget i färg (Br. dok.serie från 2009, Säsong 1 Del 6 av 13), Tv10
10:00 – 11:00 Projekt nazismen (Tysk dok.serie från 2017, Säsong 1 Del 4), Viasat History
10:02 – 10:26 How do they do it? (Säsong 7 Del 11), Discovery Science
11:00 – 12:00 Projekt nazismen (Tysk dok.serie från 2017, Säsong 1 Del 5), Viasat History
11:45 – 12:00 Tungtvannskjelleren (Norsk dokumentar fra 2018), NRK2
12:00 – 12:55 Projekt nazismen (Tysk dok.serie från 2017, Säsong 1 Del 6), Viasat History
13:20 – 13:45 Vädret som skapade historia (Säsong 1 Del 1 av 9), Viasat History
14:15 – 15:10 Maos Kina från insidan (Tysk dokumentär från 2015), Viasat History
14:35 – 16:25 Nionde kompaniet (Svensk komedi från 1987), SF-Kanalen/CMORE SF
15:05 – 16:45 Equals (Amerikanskt science fiction från 2015), CMORE Hits
15:10 – 16:05 Djuptidshistoria (Fransk dok.serie från 2016, Säsong 1 Del 3), Viasat History
16:30 – 17:15 Extreme engineering – Navy Amphibious Warship (5 Del 3), Discovery World
17:10 – 18:00 Åtta dagar som formade Rom (Säsong 1. Del 4), Viasat History
18:00 – 18:45 Överlevnad i Alaska (dok från 2013, Säsong 1 Del 1 av 10), Viasat Explorer
18:00 – 19:00 Alone (Am dokumentärserie från 2015, Säsong 1 Del 4 av 10), Tv4 Fakta
18:00 – 19:00 WW2 treasure hunters – 82nd Airborne & PoWs (Säs 1 Del 4), History Channel
18:00 – 19:00 Djuptidshistoria (Fransk dok.serie från 2016, Säsong 1 Del 3), Viasat History
18:40 – 19:25 Stig Wennerström – spion i kallt krig (Sv dok fr 2017, Del 1 av 3), CMORE Series
18:45 – 19:30 Överlevnad i Alaska (dok.serie från 2013, Säsong 1 Del 2 av 10), Viasat Explorer
19:20 – 20:10 Extreme engineering – Navy Amphibious Warship (5 Del 3), Discovery World
19:25 – 20:10 Stig Wennerström – spion i kallt krig (Sv dok fr 2017, Del 2 av 3), CMORE Series
20:00 – 21:00 Secret service presidentens beskydd (dok 2012), National Geographic Channel
20:00 – 21:20 Matador – i juni 1941 (Dansk drama fra 1980), DR1
20:10 – 21:00 Stig Wennerström – spion i kallt krig (Sv dok fr 2017, Del 3 av 3), CMORE Series
21:00 – 21:55 Projekt nazismen (Tysk dok.serie från 2017, Säsong 1 Del 5), Viasat History
21:00 – 22:00 Osmanerna (Del 1 av 3), Axess TV
21:00 – 23:25 Mad Max: Fury Road (Amerikansk action från 2015), Kanal 5
21:10 – 21:15 Hemmelige rom – Fjellfestningen (Del 6 av 6), NRK2
21:45 – 23:46 Muldvarpen (Tinker, Tailor, Soldier, Spy) (Brittisk thriller fra 2011), NRK2
21:50 – 22:40 Hacking the wild (Säsong 1 Del 4), Discovery Science
22:00 – 23:00 IS – Våldets ursprung – En studie i islams historia, Axess TV
22:00 – 23:50 Falskmyntarna (Österrikiskt-tyskt drama från 2007), Viasat Classic
23:00 – 00:00 Chain of Command (Säsong 1 Del 7 av 8), National Geographic Channel
23:00 – 01:10 Hitman: Agent 47 (Amerikansk action från 2015), Tv6
23:40 – 00:30 Krigsskepp (Br dok.serie från 2016, Säsong 1 Del 6 av 10), Viasat History

Söndag 25 mars

00:00 – 00:45 Codes and conspiracies – Experimental Soldiers (S 2 Del 6), Discovery World
00:30 – 01:20 Förbjuden historia – kommunismens brott (Säs 3 Del 2 av 6), Viasat History
00:45 – 01:00 Tungtvannskjelleren (Norsk dokumentar fra 2018), NRK2
00:55 – 04:00 Jason Bourne (Amerikansk-brittisk thriller från 2016), CMORE Stars
01:10 – 03:55 Iron sky (Tysk komedi [finsk väl?] från 2012), Tv6
06:00 – 06:26 How do they do it? (Säsong 14 Del 14), Discovery Science
06:40 – 07:35 Forbrukerinspektørene: Slik blir du hacket (fr 2018, Säs 40 Del 4 av 8), NRK1
07:00 – 07:55 Andra världskriget i färg (Br. dok.serie från 2009, Säsong 1 Del 11 av 13), Tv10
07:40 – 08:25 Stig Wennerström – spion i kallt krig (Sv dok fr 2017, Del 1 av 3), CMORE Series
07:55 – 09:00 Andra världskriget i färg (Br. dok.serie från 2009, Säsong 1 Del 12 av 13), Tv10
08:25 – 09:10 Stig Wennerström – spion i kallt krig (Sv dok fr 2017, Del 2 av 3), CMORE Series
09:10 – 09:55 Stig Wennerström – spion i kallt krig (Sv dok fr 2017, Del 3 av 3), CMORE Series
12:00 – 14:00 President Obama: In his own words, History Channel
12:45 – 13:30 Extreme engineering – Navy Amphibious Warship (5 Del 3), Discovery World
14:00 – 16:00 WWII From Space (Två timmar specialdokumentär), History Channel
14:05 – 14:55 Myter och monster, krigsmyter (Br dok fr 2017, Säsong 1 Del 3), Viasat History
14:15 – 15:55 Ensam i Berlin (Brittiskt krigsdrama från 2016), CMORE Stars
15:00 – 16:00 Stockholmspolisen (Sv dokumentärserie från 2018, Säsong 1 Del 6 av 10), Tv4
15:40 – 16:20 Forbrukerinspektørene: Slik blir du hacket (fr 2018, Säs 40 Del 4 av 8), NRK1
18:00 – 19:00 Alone (Am dokumentärserie från 2015, Säsong 1 Del 5 av 10), Tv4 Fakta
18:05 – 18:30 How do they do it? (Säsong 7 Del 11), Discovery Science
18:10 – 20:00 Flugten fra Alcatraz (Am thriller fra 1979 m Clint Eastwood), DR2
19:10 – 20:00 Åtta dagar som formade Rom (Säsong 1. Del 4), Viasat History
20:00 – 21:00 Bioterrorism, ett billigt och enkelt sätt för terrorister… Axess TV
20:10 – 20:55 Den glemte polarhelt: Først på Antarktis (N dok fra 2018, Del 1 av 4), NRK1
21:00 – 22:00 Osmanerna (Del 2 av 3), Axess TV
21:00 – 23:35 Kingsman: The secret service (Brittisk actionkomedi från 2014), Tv3
21:00 – 23:25 Mannen på taket (Svenskt kriminaldrama från 1976), Tv4 Film
22:00 – 22:55 Dokument utifrån: Dödliga fiender – kampen inom islam (Del 3 av 3), SVT2
22:00 – 23:00 Area 51 – konspirationsteoriernas Mecka (2010), National Geographic Channel
22:00 – 00:30 Valkyria (Amerikansk thriller från 2008), Tv12
22:00 – 00:35 Die Hard – Hämningslöst (“Die Hard 3”, Am action från 1995), Kanal 5
22:30 – 23:15 Secrets of the arsenal, Sanna hjältar är ofta… (Säs 1 Del 3), Discovery World
22:40 – 23:30 Förbjuden historia – Mussolini (Säsong 4 Del 6 av 6), Viasat History
23:20 – 00:20 Sverige och tilliten, om Polisen (Del 1 av 3), Axess TV
23:25 – 00:25 Länge leve demokratin: Hotet inifrån (Sv samh.serie fr 2018, 1 av 3), SVT1

TV-tablå.se – En snabb och överskådlig svensk TV-guide – Detaljerad info om programmen ovan

Läs även Semper Miles: Mer taskspel från DDR i ett delat Berlin till sommaren? och Helikopterrånet som chockade Sverige blir film med Jake Gyllenhaal samt Skapa möjligheter istället för urdålig rapportering och Extrainsatt om ”Örnen” och hans smutsiga värv

(Bilden: The Amphibious transport dock ship USS San Antonio (LPD 17), som uppmärksammas i “Extreme engineering – Navy Amphibious Warship (Säsong 5 Del 3)”, 02:15, 06:30 och 19:20 på lördag samt 12:45 på söndag. Foto: Mass Communication Specialist 2nd Class Jason R Zalasky, CC0, PD https://en.wikipedia.org/wiki/Public_domain)

– Selected and recommended TV programs that are broadcasted in Sweden this coming weekend.

[Denna, och våra andra artiklar, är fri att ladda ner och använda om källan SemperMiles.se framgår/anges]