Relaterade TV-tips för hela veckan

Många har idag en uppsjö TV-kanaler att tillgå men det kan emellanåt vara svårt att hitta och välja i bruset. Visst kan det kännas som att det aldrig är något att se? Nåväl, det finns faktiskt en hel del, t o m så mycket att det snarare riskerar att krocka ibland.
Vi har tagit en hastig koll på vad de vanligast förekommande leverantörerna bjuder på för relaterad TV under veckan. Fr o m idag och t o m söndag.

Det finns massor av viktigare saker än TV men ibland sitter det ju helt rätt oavsett om syftet är att lära sig något nytt, något mer eller underhållas genom t ex action eller humor.

Den här listan av rekommenderade program med militär anknytning är inte alls komplett men förhoppningen är att nedanstående ska kunna utgöra en god startpunkt i mediavalet, för att planera in och se eller kanske spela in. Bara att lägga till eller dra ifrån. Mycket nöje!

Måndag 10/7

03:05 – 04:05 Vikings, TV12
04:25 – 05:10 Slagfältets söner, TV10
06:00 – 06:45 Hitlers Ostpreussen, Viasat History
07:50 – 08:50 I Stalins skugga, Axess TV
09:00 – 10:00 The Warfighters, History HD
09:40 – 10:10 Spioneriets historia och framtid, Axess TV
12:45 – 13:30 HMS Ark Royal, Discovery World
13:00 – 14:05 Air Warriors, TV10
16:15 – 17:05 Hitlers Ostpreussen, Viasat History
16:20 – 17:15 Nazisternas megabyggen, National Geographic
18:00 – 19:00 Ultimate Soldier Challenge, History HD
21:00 – 21:50 Vapenjägaren, Viasat History
21:50 – 22:50 The day when, Viasat History
22:00 – 00:05 G I Jane, Viasat Action
22:50 – 23:45 Andra världskriget: Ett imperiums höga pris, Viasat History
22:30 – 23:15 Modern Sniper, Discovery World
22:45 – 23:15 Skandinavien i Hitlers järngrepp, Kunskapskanalen
23:15 – 23:45 Motståndsmannens flykt, Kunskapskanalen
23:45 – 00:30 Hitlers Ostpreussen, Viasat History

Tisdag 11/7

01:00 – 02:05 Ten Days to Victory, TV10
04:30 – 05:15 Modern Sniper, Discovery World
06:00 – 06:45 Hitlers Ostpreussen, Viasat History
14:50 – 15:40 Nationernas Europa, Axess TV
16:15 – 17:05 Hitlers Ostpreussen, Viasat History
16:20 – 17:15 Nazisternas megabyggen, National Geographic
20:00 – 21:00 Nazisternas megabyggen, National Geographic
21:00 – 22:00 Vikings, TV12
21:00 – 22:00 The Warfighters, History HD
21:00 – 22:00 Hitlers hemliga USA-attack, National Geographic
22:00 – 23:00 Andra världskrigets största slag, National Geographic
22:30 – 23:15 Modern Sniper, Discovery World
22:30 – 23:30 I Stalins skugga, Axess TV
23:15 – 00:15 Heroes Of War: Poland, History HD
23:30 – 00:20 Världens fakta: Världskrigen, Kunskapskanalen
23:30 – 00:00 Spioneriets historia och framtid, Axess TV
23:55 – 00:40 Hitlers Ostpreussen, Viasat History

Onsdag 12/7

01:00 – 02:40 Den demokratiske terroristen, SF-Kanalen
01:00 – 02:00 Nazi Hunters, TV10
04:40 – 05:25 Nazi Hunters, TV10
00:55 – 01:50 Andra världskrigets största slag, National Geographic
02:00 – 03:00 The Warfighters, History HD
03:00 – 03:55 Heroes Of War: Poland, History HD
04:30 – 05:15 Modern Sniper, Discovery World
06:00 – 06:55 Hindenburg och Hitler, Viasat History
08:10 – 09:00 Vapenjägaren, Viasat History
16:10 – 17:05 Vägen till krig: Slutet på ett imperium, Viasat History
21:00 – 21:55 Gisslan hos SS, SVT1
23:00 – 23:50 Elitstyrkans hemligheter, SVT1
23:20 – 23:50 Skandinavien i Hitlers järngrepp, Kunskapskanalen
23:40 – 00:35 Hindenburg och Hitler, Viasat History
23:50 – 00:20 Motståndsmannens flykt, Kunskapskanalen

Torsdag 13/7

01:00 – 02:00 Nazi Hunters, TV10
04:40 – 05:25 Nazi Hunters, TV10
05:15 – 06:15 Vapenjägaren, Viasat History
07:30 – 08:00 Spioneriets historia och framtid, Axess TV
10:00 – 10:55 Gisslan hos SS, SVT1
11:25 – 12:25 Uppdrag granskning sommar, SVT1
14:00 – 16:00 Sgt Bilko, Viasat Action
16:20 – 17:15 Nazisternas megabyggen, National Geographic
17:15 – 18:00 Modern Sniper, Discovery World
21:00 – 23:00 Jason Bourne, Viasat Film
22:00 – 22:50 Special Forces: Ultimate Hell Week, BBC Brit
22:00 – 00:30 13 hours: The secret soldiers of Benghazi, CMORE Hits
22:30 – 23:15 HMS Ark Royal, Discovery World

Fredag 14/7

01:00 – 02:00 Nazi Hunters, TV10
01:50 – 02:40 Special Forces: Ultimate Hell Week, BBC Brit
02:40 – 03:35 Special Forces: Ultimate Hell Week, BBC Brit
04:30 – 05:15 HMS Ark Royal, Discovery World
04:50 – 05:35 Nazi Hunters, TV10
05:00 – 07:00 Jason Bourne, Viasat Film
06:00 – 08:00 Sgt Bilko, Viasat Action
10:00 – 11:05 Air Warriors, TV10
13:25 – 14:20 The day when, Viasat History
23:20 – 01:40 Tears of the Sun, TV4 Film

Lördag 15/7

00:10 – 01:00 Världens fakta: Världskrigen, Kunskapskanalen
04:45 – 05:35 Slagfältets söner, TV10
07:50 – 08:45 Andra världskriget: Ett imperiums höga pris 1, Viasat History
08:45 – 09:40 Andra världskriget: Ett imperiums höga pris 2, Viasat History
09:40 – 10:35 Andra världskriget: Ett imperiums höga pris 3, Viasat History
10:00 – 11:00 Hunting Hitler, History HD
10:35 – 11:30 Andra världskriget: Ett imperiums höga pris 4, Viasat History
11:00 – 12:00 The Warfighters, History HD
11:30 – 12:25 Andra världskriget: Ett imperiums höga pris 5, Viasat History
12:00 – 13:00 Ultimate Soldier Challenge 1 (6), History HD
12:25 – 13:20 Andra världskriget: Ett imperiums höga pris 6, Viasat History
13:00 – 14:00 Ultimate Soldier Challenge 2 (6), History HD
13:20 – 14:20 37 dagar: Upptrappningen till första världskriget, Viasat History
14:00 – 15:00 Ultimate Soldier Challenge 3 (6), History HD
15:00 – 16:00 Ultimate Soldier Challenge 4 (6), History HD
16:00 – 17:00 Ultimate Soldier Challenge 5 (6), History HD
17:00 – 18:00 Ultimate Soldier Challenge 6 (6), History HD
20:00 – 21:00 Hur det var då, National Geographic
21:00 – 22:50 Missing in Action 2: The Beginning, TNT
22:00 – 22:30 Spioneriets historia och framtid, Axess TV
22:50 – 23:40 Vapenjägaren, Viasat History
22:50 – 01:10 The Delta Force, TNT
21:00 – 21:30 Skandinavien i Hitlers järngrepp, Kunskapskanalen
21:30 – 22:00 Motståndsmannens flykt, Kunskapskanalen
22:00 – 22:50 Special Forces: Ultimate Hell Week, BBC Brit

Söndag 15/7

01:10 – 03:05 Missing in Action, TNT
01:10 – 01:30 Islamiska statens propaganda, Kunskapskanalen
02:10 – 03:10 Uppdrag granskning sommar, SVT24
02:15 – 03:00 Modern Sniper, Discovery World
03:00 – 03:45 Modern Sniper, Discovery World
03:45 – 04:30 HMS Ark Royal 1, Discovery World
04:30 – 05:15 HMS Ark Royal 2, Discovery World
05:15 – 06:00 HMS Ark Royal 3, Discovery World
15:30 – 16:00 Spioneriets historia och framtid, Axess TV
21:00 – 23:00 Delta Force II: The Colombian Connection, TNT
22:00 – 23:00 After Hitler, Discovery Channel
23:00 – 00:00 The Warfighters, History HD
23:00 – 00:55 Missing in Action, TNT
23.30 – 02.20 Alexander, Viasat Action
23:35 – 00:25 Elitstyrkans hemligheter, SVT1
23:35 – 01:00 Repmånad eller hur man gör pojkar av män, SF-KANALEN

– – – – – – – –

Läs även Semper Miles: Om kriget kom i ny tillgänglig skepnad och Kalla kriget fortfarande hett i Deutschland 86 samt Fortsättningen för Rambo kan bli både film och TV-serie

(Bilden: Ett filmteam från History Channel följer några soldater under “Cold Weather Leader Course”. Det pålitliga fordonet, Bandvagn 206, känner vi igen! Foto: U.S. Army photo/Spc. Kevin Flatley. U.S. federal government, CC0 PD.)

[Denna, och våra andra artiklar, är fri att ladda ner och använda om källan SemperMiles.se framgår/anges]

– There are so much more important things than TV but one have to admit that sometimes it is just spot on. Here, recommended Military related programs broadcasted in Sweden, for the whole week.